Stuudio samm


KLASSIKALINE PILATES ehk  KONTROLOOGIA


Pilates on terviklik harjutuste süsteem, mis keskendub kogu keha treenimisele, treenides keha terviklikuna, mitte koormates üksikuid lihasgruppe. Pilates arendab jõudu, vastupidavust ja painduvust. Treening nõuab keha ja vaimu koostööd, keskendumist harjutuste sooritamisel.

Pilateses kehtib põhimõte, pigem väiksem hulk täpseid liigutusi kui palju ja ebatäpseid. Pilateses me õpime õiget kehaasendit, et meie luud ja liigesed oleksid õiges asendis, õpime töötama mõlema kehapoolega võrdselt, et treenida kehas sümmeetriat, arendame koordinatsiooni, painduvust, harjutustega leevendame rühiprobleeme ja õpime hingamist. Hingamisega loome oma liigutustele rütmi, sidudes sellega harjutused omavahel terviklikuks koreograafiaks. Läbi tugevuse õpetab Pilates vabastama keha pingetest.

Harjutused on liigesesõbralikud, sobivad kõigile, vanusest, soost sõltumata. Harjutusi on võimalik kohandada vastavalt inimese vajadustele, seetõttu sobib pilates ka vigastustest taastumisel. Harjutused aitavad leevendada lihaspingeid, parandades seeläbi meie elukvaliteeti. Pilatese treening nõuab järjepidevust, aega. 

Pilatese tehnika on loodud Joseph Hubertus Pilatese poolt, see hõlmab üle 500 harjutuse matil ja Joseph Pilatese enda poolt leiutatud masinatel.  J.Pilates ise nimetas oma meetodit Body Contrology st mõttega keha kontrollimine.


Pilatese ajalugu

Joseph Hubertus Pilates sündis 1883 aastal Düsseldorfi lähedal Saksamaal, saksa-kreeka perekonnas. Lapsena oli ta palju haige, kannatades astma, rahhiidi ja liigespõletike all. Ta pühendas kogu oma elu sellele, et saada füüsiliselt tugevamaks, õppides võitluskunste, yogat, thai-chid. 1914 aastal kolis J. Pilates Inglismaale, kus ta andis enesekaitsetunde, tegutses professionaalse poksijana ning esines tsirkuses. Esimese maailmasõja puhkedes võeti J. Pilates koos paljude teiste Saksa kodanikega vahi alla ja paigutati Lancasteri lähedal asuvasse vangilaagrisse. Laagris õpetas ta teistele vangidele kehalisi harjutusi ning nimetas oma treeningmeetodit ,,kontroloogiaks". Tänu harjutustele olid vangid hea tervise juures ja suutsid üle elada gripiepideemia. Seda aega saab ühtlasi lugeda Pilatese tehnika sünnihetkeks. 

Pärast sõda emigreerus Pilates ameerikasse. Teel ameerikasse kohtas ta oma tulevast naist Clarat. Koos rajasid nad New Yorgis stuudio, kus J. Pilates jätkas oma treeningmeetodi arendamist, kuni jõudis lõpuks tulemuseni, mida tunneme täna Pilatese meetodina.

Pilates praktiseeris seda, mida ta kuulutas ja elas terve pika elu. Ta suri 1967, 84 aasta vanuselt.